Co je workcamp

Mezinárodní krátkodobý dobrovolnický projekt v zahraničí, tzv. workcamp, je zpravidla dvoutýdenní akcí, během které se pěti až dvacetičlenná skupina lidí z celého světa podílí na výpomoci u veřejně prospěšných projektů. Obvykle se na workcampech pracuje pět dní v týdnu po dobu asi šesti hodin denně. Workcampy ale nejsou jenom o práci – výlety, sport a hlavně zábava mají v programu dostatek prostoru.

Spolupracujeme s mezinárodní dobrovolnickou organizací Service Civil International Volunteering for Peace (SCI), která sdružuje organizace pořádající workcampy po celém světě. Duha je její součástí, a proto se i ty můžeš jejím prostřednictvím na kterýkoliv workcamp přihlásit. Stačí si vybrat, kam se vydáš, sbalit pár věcí a můžeš vyrazit na cestu plnou dobrodružství a zážitků. Vydej se do blízké Evropy, za „velkou louži“ do USA, zelené Kanady, k protinožcům do Austrálie, na Nový Zéland po stopách Pána prstenů nebo do pestré Asie. Pojď do toho s námi a žij trochu jinak!

Podívej se na náš youtube kanál, jak pobyt na workcampech může vypadat:

Na workcampu máš vždy zaplaceno ubytování a jídlo. Zajištění dopravy na místo konání a platba administrativního poplatku je na tobě. 

Kdo se může workcampu zúčastnit?

Každý, kdo je motivován podílet se časem, energií i schopnostmi na něčem prospěšném v jiné zemi a rád se seznamuje nejen s novými lidmi, ale i kulturami a zvyklostmi.

Podmínkou je komunikační znalost cizího jazyka (na většině workcampů se dobrovolníci dorozumívají anglicky) a věk nad 18 let (pokud je ti 16–18 let, můžeš vyjet na workcamp v Česku, kde je také mezinárodní účast). Na každý workcamp mohou být přijati pouze dva dobrolníci z jedné země!

Co budu dělat?

Pracovní náplň u jednotlivých workcampů je velmi různorodá, takže si určitě vybereš. Můžeš například učit angličtinu děti v Turecku, pěstovat a sklízet zeleninu v Rakousku nebo zahradničit v Reykjavíku. Workcampy nabízejí všemožné typy práce v různých oblastech, od ekologie a zemědělství přes umění, kulturu, vzdělávání, práci s dětmi, starými lidmi a znevýhodněnými až po sport nebo zdravotnictví a mnoho dalšího!

Obecné informace pro dobrovolníky starší 18 let

  • na workcampy je možné vycestovat během celého roku
  • mezinárodní účast – vždy maximální dva dobrovolníci z jedné země
  • kompletní nabídka workcampů zde (nabídka se stále obnovuje a workcampy budou přibývat)!!!

Udělej první krok k nezapomenutelným zážitkům – vyber si svůj workcamp! Workcampy se konají téměř po celém světě. Vybírej takové projekty, které tě zaujmou nejen zemí, ve které se konají, a počtem dobrovolníků, ale také druhem práce, kterou na workcampu budeš dělat.

 

Příklad workcampu z aktuální nabídky SCI:

CH-SCI 10.3  Biodynamic Farm Ratzenbergli (Niedermuhlern BE)
Country: Switzerland
Dates: 16.7. - 5.8.2017

Description: The farm Ratzenbergli is at 900 meters above sea level in the hills near Bern. The farm-community follows anthroposophical philosophy and produces under the Demeter label's high standards of biodynamic agriculture. Two families with young children and three adults with special needs live and work permanently on the farm.

Work: We will transform a slope and enhance it with elements such as natural stones, wild plants and shrubs. It will contribute to the natural biodiversity of the farm. We are also planning the construction of a fountain. This will be done together with people with special needs and experts. There is also work helping in the vegetable garden, on the fields (haying), treating products from the farm (herbs, fruits and vegetables), cleaning and whitewashing of the stable and cooking with the community.

Accommodation: In a separate building with a lounge, shower, toilet, sauna and a place to sleep in straw or alternatively in a tent if announced in advance. In the dining-room there is a place to cook. You will prepare & have breakfast and dinner yourselves. For lunch you'll help in cooking and eat together with people on the farm. Biologically cultivated food will be provided by the farm-community.

 

Jak se líbilo dobrovolníkům na workcampech v letošním roce?

Dětský tábor ve Slovinsku

Na svůj první workcamp ve Slovinsku budu vzpomínat moc ráda. Lublaň je úžasné město s „rodinnou“ atmosférou – po týdnu jsem se tu už skvěle vyznala, takže jsem mohla brázdit sama ulicemi města na kole. Moc času jsem ale rozhodně sama nebyla, i když jsme jako skupinka dobrovolníků byli značně nesourodí. Vycházeli jsme spolu ale skvěle a trávili téměř veškerý volný čas společně.

Obzvlášť ale musím vyzdvihnout skvělou campleaderku Jelenu, která se o nás starala opravdu výborně. Se vším nám pomáhala, všechno nám zařídila, takže jsme se měli jako v bavlnce :). Třešničkou na dortu byl potom víkend strávený v jejím rodném městě, kde jsem měli možnost seznámit se s jejími rodiči, přáteli a také s jinou než "městskou" tváří Slovinska.

Jediným menším zklamáním byl malý počet dětí, které se účastnily „městského tábora“, což se zákonitě podepsalo na možnosti plánovat a organizovat pro ně nějaké aktivity. Jsem zvyklá na velké táborové hry s množstvím aktivit, soutěží a celotáborovým programem. Na workcampu jsme s dětmi spíš jenom malovali nebo byli na koupališti. Větší organizování aktivit také komplikovala skutečnost, že děti téměř neuměly anglicky. I přesto jsme s nimi ale prožili úžasné dva týdny. Cesta domů proběhla bez komplikací, takže ještě jednou všem moc díky za možnost prožít dva týdny prázdnin trochu jinak.

Jana Bednářová